
Přemýšleli jste někdy nad tím, z čeho se vyrábí floristická hmota?
Stejně jako vy, mnoho amatérských i profesionálních floristů se dnes zamýšlí nad tím, jaký vliv má běžná aranžovací hmota na životní prostředí.
Jak a čím ji můžeme nahradit? A proč hledat alternativy?
Co je aranžovací hmota?

Klasická zelená aranžovací hmota je ve floristice oblíbenou pomůckou, určenou na aranžování čerstvých květin. Umí výborně sát vodu, zapíchnuté stonky v ní dobře drží, hezky se s ní pracuje. Bez namáčení je možné ji použít i na aranžování suchých nebo umělých květin, a díky tomu se s ní v obchodech setkáte asi nejčastěji- je univerzální a cenově příznivá.
Přesto stojí za to zvážit její používání.
Proč hmotu přestat používat a hledat jiné možnosti?
Klasickou aranžovací hmotu není možné kompostovat a pro dekorace z čerstvých květin je možné ji použít jen jednorázově- po jednom použití končí ve směsném odpadu.
Na stránkách výrobce jsem složení aranžovací hmoty nenašla, více informací pro tento příspěvek jsem čerpala ze stránek Sustainable Floristry Network, kteří se tématu udržitelné floristiky věnují velmi podrobně. Jestli vás zajímá více, odkaz na jejich stránky najdete zde.
Zajímavá je také nezávislá studie výzkumníků z australské univerzity, ve které zkoumali vliv a dopady aranžovací hmoty na vodní bezobratlé živočichy.
Podle dostupných informací je běžná zelená aranžovací hmota určitým druhem plastu, který se dále rozpadá na mikroplasty. Drobné části hmoty se snadno uvolňují již při jejím namáčení do vody. Aby se v co největší míře zabránilo úniku úlomků a mikroplastů do vody, doporučují přecedit vodu, ve které se hmota namáčela, přes pevné plátno. Hmotu není možné kompostovat, nepatří do zahrady ani do plastů (ne každý plast je možné recyklovat), vyhodit ji můžeme jen do směsného odpadu.
Umím si představit, že pro profesionální floristy není aranžovací hmota snadno nahraditelná. Na zahraničních trzích existuje více typů alternativních hmot, než u nás. Aby to navíc nebylo tak jednoduché, ne všechny hmoty s označením „bio“ jsou svým vlivem na přírodu šetrnější než klasická pěna. Porovnání vlivu klasické zelené hmoty a vybrané bio aranžovací hmoty na vodní živočichy najdete v již zmíněné studii zde.

4 tipy na aranžování bez floristické hmoty
Baví vás floristika a rádi byste vytvářeli květinové dekorace bez hmoty?
Skvělé je, že stále tu jsou jednoduché floristické techniky, díky kterým si lze vystačit i bez ní. I když to není tak snadné jako s hmotou.
Pokud budete mít pocit, že konkrétní dekoraci nelze bez hmoty vytvořit, vždy se můžete podívat po nějaké hmotě z materiálů, které jsou přívětivé k životnímu prostředí.
Mezi aranžovací hmoty, které zaujaly mě a plánuji je vyzkoušet, patří například aranžovací hmota Sideau. (Odkazy, které tu najdete nejsou placenou reklamou).
Je vyrobená za vysokých teplot z horniny čediče- z čedičového minerálního vlákna a přírodním pojivem je sacharóza- cukr. Řada výrobků nizozemské firmy AgraWool už je na českých eshopech k sehnání, například sadbovací kostky na výsadbu rostlin.
Výhodou je, že hmota je zcela přírodní. Snadno se krájí, dobře saje vodu a dá se použít na čerstvé i sušené květiny. Podle informací by se mohla dát použít opakovaně. Nevýhodou je, že je její výroba energeticky náročná.
Jak a čím můžeme aranžovací hmotu nahradit?
1.
Květiny volně ve váze a vhodný tvar nádoby


První způsob, jak naaranžovat čerstvé květiny bez použití hmoty, je volné vložení květin do vázy s vodou. Jak se říká, v jednoduchosti je krása. Výsledný efekt můžeme výrazně podpořit (a nebo naopak) vhodným výběrem vázy, která by měla být stabilní a dostatečně prostorná, aby se v ní stonky nemačkaly.
Místo vytváření složitějších dekorací s pomocí hmoty zkuste oživit svou výzdobu obměnou váz. Skvělé možnosti nabízí zajímavé lahve od šťávy, vína nebo různé skleničky, které nepoužíváte a které by jinak skončily v tříděném odpadu.
2.
Kenzan- aranžovací ježek


Kenzan je aranžovací pomůcka původem z Japonska. Již po staletí je součástí japonského umění aranžování- ikebany. Dnes je kenzan známý a používaný floristy po celém světě, nejen pro tvoření ikebany, ale i jiných stylů aranžování.
Chcete vědět více, jak pracovat s kenzanem?
Kenzan vložíme na dno vázy nebo misky. Ta se naplní vodou a pak do něho postupně zapichujeme čerstvé květiny. Před tím, než květiny do kenzanu zapíchnete, je vhodné odstranit listy ze spodní části stonků, které budou ponořené, aby později ve vodě nezahnívaly. Při práci buďte opatrní, hroty jsou ostré.
Je výborný také na aranžování sušených květin.
3.
Keramická aranžovací miska



Další možností je použití keramické aranžovací misky. Miska na obrázku je vyrobená na zakázku, aby se velikostí vešla do druhé, která nepropustí vodu. Je možné ji použít na jednoduché aranžování. Na složitější kompozice je ale vhodnější kenzan.
4.
Písek, hlína, oblázky
Květináč naplněný hlínou nebo pískem můžeme použít k vytvoření venkovní jarní, podzimní nebo zimní dekorace. Do květináče můžeme postupně zapíchat větvičky, chvojí a dozdobit je například šípky, jablíčky či dekorativními dýněmi.
Zde najdete dva tipy, jak použít písek, hlínu či oblázky v dekoraci bez aranžovací hmoty:
Dušičky- vyrobte si snadno přírodní výzdobu
Jaká je Vaše oblíbená květina?
Odkazy v příspěvku nejsou placenou reklamou.
Přeji vám všem krásné jaro! Jitka
