Jak na předpěstování, aby se rostlinám dařilo?

Také se těšíte na první výsevy?

Možná někteří s předpěstováním sazenic doma začínáte a tak jsem pro Vás připravila osvědčené tipy, jak na předpěstování, aby se Vám dařilo vypěstovat zdravé sazenice.

Sama jsem kdysi zažila situaci, kdy jsem většinu vysetých rostlin musela vyhodit. Začaly se lámat a vadnout.

Tomuto vadnutí malých rostlinek se říká padání klíčících (klíčních) rostlin.
Je to houbová nemoc, kterou způsobují patogeny, nacházející se v půdě. Vliv mají i nevhodné podmínky pěstování. Například nedostatek světla, který způsobí, že se rostliny vytahují za světlem a jsou slabé.

Bylinky, květiny a zelenina z předpěstované sadby.
Bylinky, květiny a zelenina z předpěstované sadby

Jak na výsev, aby se rostlinám dařilo?

 

Mojí zkušeností je, že stojí za to, koupit si výsevní substrát. Výsevní substrát bývá propařený a tím zdravý, zbavený patogenů. Všem, kteří se více zajímáte o přírodu, bych ze srdce doporučila nákup substrátu bez rašeliny. Rašeliniště jsou jedinečné biotopy, které stojí za to chránit nejen u nás, v Čechách.

Můžete si také vyrobit i vlastní substrát. Samotná hlína ze zahrady je pro mladé rostliny příliš těžká, doporučuji odlehčit ji třeba pískem, cca v poměru 1:1 a přidat i díl vyzrálého kompostu. Domácí substrát je také možné propařit. Je to prevence před padáním klíčících rostlin. Existují různé návody, ale osobně s nimi zatím nemám zkušenost. Chystám se o tom dozvědět víc a případně vyzkoušet.

Zdraví rostlin podpoří také vysévání semínek spíše řídce a do čistých výsevních misek. Misky, které jsme používali loni, je vhodné před použitím umýt hodně teplou vodou.

Pomůže, když rostlinám zajistíme vhodné podmínky. Každá květina nebo zelenina má své nároky ohledně teploty, světla a hloubky výsevu. U většiny z nich, až na výjimky, je to dostatek světla a také je důležité rostliny nepřelévat.  Jsou i semínka, která se sejí jen na povrch substrátu nebo potřebují klíčit ve tmě.

Zkoušíte vysévat určitou rostlinu každý rok, stále stejně a nedaří se?

Může to být proto, že patří k rostlinám (ať už je to květina, zelenina nebo strom), které potřebují pro vyklíčení tzv. stratifikaci. Přípravu na vyklíčení. Většinou to znamená, že semínka potřebují zažít období, kdy jsou vystavená chladu, zimě. Bez toho nevyklíčí.

Můžeme se s tím setkat poměrně často, jednou z bylin je např. kozlík lékařský nebo česnek medvědí. Před vysetím takových rostlin někdo dává semínka do vlhkého (ne mokrého) písku a do lednice. Obvykle je potřeba víc než měsíc v chladu, je to různé. POZOR: Nestačí je dát do lednice suché, v sáčku.

Jiný způsob je vyset semena už na začátku zimy do záhonu, aby zimu zažily přirozeně. Doporučuji označte si místo kolíkem se jmenovkou vysetých rostlin, na jaře si pak snadno připomenete, co Vám tam roste.

Přeji, ať se Vám výsev daří a vypěstujete krásné, zdravé sazenice!

Jitka