Poznáte květiny?

Se zimou je tu sváteční, vánoční čas. Také si rádi kupujete kytici na slavnostní stůl? Až půjdete někdy do květinářství, už nebudete tápat v názvech. Připravila jsem pro vás malou foto nápovědu nejběžnějších květin:
Poznáte květiny?
Poznáte květiny? Hledík větší, gypsophila (šater, nevěstin závoj), chrysantéma, alstromérie a chrysantéma santinka.
Šater latnatý (Gypsophila paniculata) se tradičně používá do svatebních kytic, na svatební výzdobu, je vhodný i k sušení. Chrysantém je více druhů, některé mají jen jeden velký kulovitý květ, jiné více drobných květů. Těm s nejmenšími květy se říká santinky. Chrysantémy, hlavně ty s těmi velkými kulatými květy, byly dříve spojované hlavně s dušičkami, u těch drobnokvětých se to již tak nebere. Patří k velmi trvanlivým květinám do vázy, běžně vydrží krásné i 14 dní a více. Stejně dlouhou trvanlivost mívá i půvabná alstromérie. Vypadá trochu exoticky a nejčastěji je k vidění v bílé, růžové nebo vínové barvě.
Květiny, které známe z květinářství: mini karafiát, wax flower, gerbera, třezalka bobulovitá, hledík větší
Květiny, které známe z květinářství: mini karafiát, wax -waxflower, gerbera, třezalka bobulovitá, hledík větší
Mini karafiát a gerberu jistě budete znát! Wax (Chamelaucium uncinatum) se svými drobnými květy v bílé nebo růžové barvě zjemní každou kytici. Patří také k trvanlivějším květinám do vázy. Třezalka bobulovitá (Hypericum androsaemum) má ozdobné bobule, většinou ve výrazné červené barvě. I ona vydrží ve váze poměrně dlouho, až 14 dní. Hledík větší (Antirrhinum majus) se s oblibou pěstuje i v našich, českých zahradách. Osobně ho mám moc ráda. Květy má choulostivější na pomačkání, ale ve váze vydrží také překvapivě dlouho. Jistě více než týden. Přeji vám pohodové zimní dny a krásné Vánoce! Jitka.