Jak sbírat semínka?

Také sbíráte semínka ze zahrady? Jestli ne, budu moc ráda, pokud Vás tento příspěvek bude inspirovat. Vzpomínám si, na naše první léto tady. Ve stráni rozkvetly fialové, bílé a růžové květy večernice. Byla to krása! Měla jsem radost a těšila se, že si ji rozmnožím. Na podzim jsem posbírala uschlé šešule (ano, to je odborný název:-) a na jaře vysela spoustu nových večernic.

Postupně jsem začala sbírat semínka i jiných květin, z těch, které jsem si pořídila. Například lebedy červenolisté, krásenky zpeřené, měsíčku lékařského, slézu maurského nebo hvozdíku bradatého. Tak získávám dostatek semen k vysetí na příští rok. A většinou je posbíraných semínek dost na to, abych se o ně mohla rozdělit i v semínkovně.

Jak na sběr?

Samotný sběr není nic složitého. To nejdůležitější je sbírat semena, která jsou zralá. Asi si říkáte, jak to poznat? Je to doba, kdy semena sama vypadávají nebo se snadno sypou, vydrolí, při dotyku jdou lehce z květu dolů a jsou hnědá, suchá. Ideální je sbírat za suchého počasí, abychom neměli velkou práci s dosušováním a semena šla dobře sušit a neplesnivěla. 

Po sběru si semínka rozprostřu na talíř nebo si je nechám v misce, pokud jsou drobná a není jich mnoho. A dosuším je doma na suchém místě, při obyčejné pokojové teplotě, tam, kde na ně nebude svítit přímé slunce. Asi po dvou týdnech dosušování doma je přesypu do skleničky, uzavřu víčkem a označím jménem. Uložím na suchém, tmavším, chladnějším místě.

Které květiny se snadno pěstují ze semen? Zkuste třeba tyto: 
Dva tipy na letničky pro začátečníky
 
Co jsou dvouletky?

Zralá hnědá semínka snadno vydávají nebo se lehce sypou.

Zralá semínka vysypu nebo vydrolím do misky. Někdy se mi lépe pracuje s drolením semínek přímo na ubruse.

Po vydrolení je potřeba semínka zbavit nečistot. Od větších nežádoucích částí může pomoci síto nebo cedník.

Nakonec semena rozprostřu na tácu a dosuším doma při pokojové teplotě. To může trvat asi 14 dní (ale může to být i i déle) a pak je přesypu do skleničky s víčkem a označím jmenovkou.