Dva tipy na letničky pro začátečníky

Letničky, jednoleté rostliny, jednoletky. Tak říkáme květinám, které v našich podmínkách většinou nepřežívají zimu a proto je musíme vysít každý rok znovu. A také květinám, které mají (od přírody) svůj „životaběh“ rozložený jen do jedné sezóny. Během ní vyrostou ze semínka, vykvetou a na závěr vytvoří semínka nová. Jsou mezi nimi druhy, které vyséváme doma už v lednu, únoru, protože potřebují delší čas a péči, než je vysadíme na záhon. Je ale i mnoho letniček, které jsou nenáročné a můžeme je vysévat přímo na záhon bez složitého předpěstování. Tady najdete tip na letničky pro začátečníky, jsou úžasné i k řezu do vázy:

1.Měsíček lékařský (Calendula officinalis)

léčivá bylinka se zářivě žlutými nebo oranžovými květy. Pokud máte děti, které touží po vlastním zahrádce, o kterou by mohly pečovat, měsíček lékařský by se mohl stát jejich oblíbenou květinou. Stačí ho v dubnu až květnu vyset na připravený záhon. Klíčí velmi dobře a na půdu není náročný. Má rád slunce. S oblibou vysévám měsíček i mezi zeleninu, k vyplnění prázdných míst v záhoně. Pohled na záhon s měsíčkem je prostě radost! Na podzim stačí posbírat zralá, hnědá semena a vytvořit si tak zásobu semen na příští rok. i 2m

Měsíček lékařský a modrý brutnák lékařský.

2. Krásenka zpeřená (Cosmos bipinnatus)

Krásenka zpeřená

Půvabná letnička, která se hodí do kytic a působí jemným, něžným dojmem. Je krásná do venkovských zahrádek. Může být až dva metry vysoká. Pro nižší vzrůst a bohatší rozvětvení ji můžeme zaštipovat. Dříve jsem ji měla i místo plotu, jako pohledovou clonu. Někdy, právě pro svou výšku, potřebuje oporu, aby se nekácela. Vysévám ji přímo do záhonu, zhruba na začátku až v půlce května, kdy už nehrozí velké mrazy. Kvete od srpna až do mrazů. Zdobí zahradu v době, kdy většina květin odkvétá. Také u ní si sbírám semínka na příští rok, ať už pro sebe nebo do semínkovny. Zajímá Vás, jak na sběr semen? Více najdete zde.