Květiny z louky a lesa- sbírat? Jak?

V dnešní době je trend přírodních kytic a moc se mi líbí.

Ideální je, když si květiny s lučním vzhledem vypěstujeme sami. Běžně se dají sehnat sazenice zahradních kopretin, šalvějí, řebříčků, máků, zvonků a jiných, které si, i přes šlechtění, zachovávají půvab květin z louky.

Nevíme totiž, zda pravidelný řez květin na louce (byť pro osobní účely), neovlivní jejich výskyt na daném místě. I když to nejsou ohrožené druhy. Pokud trháme květy, rostlina nemůže vytvořit semínka. Na různé druhy květin bývají také vázaní živočichové, hmyz, brouci.

Jiné to je asi u expanzivních a invazivních druhů, které se snadno šíří a kde pravděpodobně nebude vadit, když si natrháme svazek (ideálně se svolením majitele louky nebo lesa). Za expanzivní druh je u nás považovaná např. třtina křovištní. Ale i tady asi platí všeobecně známé pravidlo: v chráněných parcích a rezervacích se nesmí trhat žádné rostliny a bývá zakázaný i sběr plodů.

A samozřejmě pozor na chráněné nebo ohrožené druhy rostlin i mimo chráněné oblasti.

 

Květiny z louky a lesa- sbírat?

Sběr -jak?

Také si příležitostně přinesu domů dary přírody, kopřivy, šípky, bezové květy nebo suchou trávu. Většina nám roste na zahradě, přesto se držím pár (osobních) pravidel:

   • sbírám rostliny, které dobře poznám. S rozpoznáním rostlin může pomoci i aplikace v mobilu, např. Google Lens. Výsledek ale nemusí být přesný. Berte to jen jako možnou variantu, na výsledek nelze 100% spoléhat.

   • Sbírám jen pro osobní spotřebu, v malém množství.

   • Beru si s sebou nožík nebo nůžky, abych mohla stonky snadno ustřihnout a vyhnula se jejich polámání.

   • Když řežu stonky, vždy rostlině i nějaké stonky a květy ponechám

   • Dbám, abych nevytrhla rostlinu i s kořeny

  Chtěla bych Vám dát tip, kde sehnat chvojí na věnce a proč se vyhnout stříhání větví v lese. Většina jehličnanů tvoří nové přírůstky na koncích větviček. Když ustřihneme nebo zlomíme větev, v místě zlomu smrk nebo jedle už neobrazí. Zůstane tam zkrácená větev. Stříhání větví v lese je sporné, za poškozování stromů je možné dostat i pokutu.

  Někdy jsem si nastříhala větvičky z pokácených stromů nebo posbírala pár spadlých větví na zemi. V blízkosti pokácených stromů jich bývá hodně. Většinou se uvádí, že odnášet se smějí jen popadané větve, přesněji suchá, na zemi ležící klest cca do 7 cm průměru.

  Můj tip? Bydlím na vesnici, kde je vstřícný pan údržbář, který se stará o místní zeleň. Příležitostně, když potřebuji větší náruč zeleně na věnce, osvědčilo se mi požádat, jestli můžu získat zbytky z ostříhaných plotů a stromů, které by jinak skončily v kompostu. 

  Vím, že řada keřů, které se používají na živé ploty, je jedovatá: túje (thuja, zerav), buxus (zimostráz), tis, ptačí zob, brslen, jalovec, cypřiš a jiné. Při manipulaci jsem opatrná a na stůl volím většinou věnec z jiných materiálů. Větvičky stříbrného smrku, jedle nebo borovice koupím před Vánocemi i na tržnici ve městě.

  Co si o sběru v přírodě myslíte vy?
  Nejsem odborník na ochranu přírody, tento článek pouze vyjadřuje můj názor.

  Mějte se krásně! Jitka

   

  Dary přírody, bez černý- bezinky