Adventní věnec z přírodních materiálů

Krásný den,

máte také radost z bílé zimy a ze sněhu?

Dnes jsem vázala věneček pro naši rodinu a uvědomila jsem si, jak moc mě těší, že už nepoužívám tavnou pistoli. Byly doby, kdy jsem ji používala, ale vnímala jsem, že práce s tavenými plasty mi bere radost z tvorby. Stále tam byla touha tvořit s větším respektem k přírodě, v souladu s udržitelností. I když to není tak snadné, jako s tavnou pistolí, ten pocit za to stojí.

Na věneček jsem použila slaměnou podložku, smrkové větvičky a pro oživení jsem přidala větvičky s šípky a šantu kočičí ze zahrady, která časem seschne, ale s tím počítám.

Věnec jsem vázala jen s pomocí čistě přírodního jutového provázku. Juta je rostlina původem z Asie, ze které se díky pevným vláknům vyrábějí pytle a provázky. U nás je běžně seženete v papírnictví nebo v hobby marketech. Skvělé je, že provázek je na rozdíl od drátku snadno rozložitelný materiál.
Po Vánocích provázek jednoduše odstraním, abych mohla podložku znovu použít a seschlý přírodní materiál dám na kompost.

Jak vyvázat šišky do věnce jen s pomocí jutového provázku? 

Ve spodní části šišky protáhnu provázek.
Pak provázek utáhnu a uvážu dvojitý, pevný uzel.
Na uzel přiložím špejli a znovu zavážu dvojitý uzel, aby úvazek zůstal pevný.

Někdy se mi i přes pevné utahování stane, že šiška ze špejle sjíždí. Potom pomůže, když šišku ve spodní části ještě jednou celou ovinu provázkem a na špejli zakončím dalším uzlem. 

Takto vypadají navázané šišky. Šišky na špejli pak opatrně zapíchám mezi větvičky do věnce.

Ať už si pro svůj věnec vyberete jednu nebo tradiční čtyři svíčky, nezapomínejte prosím na bezpečnost, aby svíčky byly umístěné na nehořlavém podkladu (například na kovových držácích- bodcích, které se zapíchají do věnce) a nikdy nenechávejte hořící svíčky bez dozoru.
Důležité také je, aby svíčka byla umístěná v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů ve věnci.

Budu moc ráda, jestli vám tento tip pomůže tvořit více z přírodních materiálů. Přeji Vám krásný adventní čas plný radosti a sváteční atmosféry! Jitka.

Tipy na knihy (nejen) o zahradě
Ebook VĚNEČKY PRO ZEMI- VÁŽEME PLNĚ KOMPOSTOVATELNÉ VĚNCE
Ebook zdarma Bylinky do kytic
Tip na anglickou růži pro začátečníky
Rychlení jiřinek