Jak si vybrat růže do zahrady?

Když jsme se s rodinou přestěhovali na vesnici, těšila jsem se hlavně na zahradu, na tvoření a zvelebování okolí podle své představy. Přála jsem si tradiční venkovskou předzahrádku s květinami, keře rybízů a angreštů, pár ovocných stromů a také růže. To jsem netušila, že z původně několika plánovaných keřů u plotu se stane trochu vášeň. Váhala jsem, jestli si růže pořídit- zvládnu řez, péči? Možná máte stejné obavy, jako jsem měla já. V tomto příspěvku mám pro Vás pár tipů, jak si vybrat růži do zahrady, aby ta péče byla co nejsnadnější.

Růžová zahrada, jaké růže si vybrat do zahrady? Jaké vlastnosti by Vaše růže měla mít?
Jaké růže si do zahrady vybrat? Jaké vlastnosti by Vaše růže měla mít?

Co je důležité:

vybrat si zdravé a odolné odrůdy růží

Zjistila jsem, že některé odrůdy jsou náchylnější a že vybrat si opravdu odolné odrůdy je nutnost, pokud se chci postřikům (pokud možno) ve své zahradě vyhnout.  Kde najít o růži více informací? Mě pomohlo hledat růže na e-shopech růžových školek, kde jsou informace ohledně zdraví. Hlavně náchylnosti k padlí a černé skvrnitosti. Černé skvrnitosti jsem se dřív bála, dnes vidím, že ji má na podzim téměř každá růže v zahradě. Hodně se to liší odrůdou.
Některé růže jsou i bez chemie, na konci sezóny, výstavní (např. Guirlande d´Amour).
Jiné růže naopak, už v půlce léta ztrácejí listí, právě kvůli černé skvrnitosti. 

Dobrou volbou může být výběr růže s označením ADR, německou zkouškou kvality růží. Odrůdy, které získají certifikát ADR, prošly náročným testováním na celkovou odolnost a mrazuvzdornost.
Zároveň je na trhu mnoho odrůd růží, včetně historických, které tento certifikát nemají. Neznamená to, že nejsou kvalitní. Je velké množství zdravých růží, moderních i historických, jen nebyly tímto způsobem testované. Některé historické růže, které znám, například „Chloris“ nebo „Celestial“ patří k nejzdravějším v naší zahradě.

Co by vás ještě mohlo zajímat:

má růže květy odolné dešti?

Mnoho růží, i velmi zdravých a oceňovaných, má květy choulostivé na déšť. Po dešti jim květy zahnívají a když se tak stane, je lepší květy ostříhat.
Jiné růže špatně snášejí úpal, jejich květy se na přímém slunci „pálí“, zavadají. To jde vyřešit vhodným místem v polostínu. 

Jak vypadá celý keř?

Mnohé odrůdy mají květy, které se na keři svou vahou ohýbají dolů, k zemi. I když je jim to přirozené a není to žádná závada, nemusí se to líbit všem. Pokud by Vám to vadilo, zkuste si vyhledat fotky celého keře (nejen květů), ze kterých poznáte víc, jak bude keř v zahradě vypadat.

Jak moc je trnitá?

Pokud máte na zahradě mazlíčky nebo děti a plánujete vysadit růži na oblíbeném nebo frekventovaném místě, možná zvažte i trnitost růže.  Moje zkušenost: několik růží jsem vysadila k našemu plotu, který se vine podél veřejné cesty. Během léta často upravuji trnité šlahouny, rostoucí skrz plot. Příště bych sázela dál od plotu a volila méně trnité nebo skoro beztrnné růže. K růžím, které mají jen velmi málo trnů patří např. „Chloris“, „Kew Gardens“, „Veilchenblau“, „Ghislaine de Feligonde“ a jiné.

Hodí se květy k řezu do vázy?

Rádi si utrhnete růži do vázy? Bohužel, zjišťuji, že všechny růže se nehodí k řezu. Není to o trvanlivosti, spíš o tom, že se při dotyku nebo manipulaci snadno vysypou. K mým oblíbeným růžím s trvanlivými a odolnými květy patří keřová růže „Praha 89“ , kterou vyšlechtil Szilveszter Györy. 

Voní nebo nevoní?

Máte rádi vůně? Nebo naopak? Je mnoho růží, které nevoní. Já vůně miluju, tak jsem nadšená, když růže intenzivně voní, jako třeba stolístka „Cottage Maid“.

Růže opakující kvetení nebo jednou kvetoucí?

Jsou odrůdy, kvetoucí jen jednou za sezónu a pak ty, které opakují kvetení a během léta nakvetou dvakrát nebo i vícekrát. Každá růže je jiná, jedinečná. Na zahradě mám jednou kvetoucí i ty, které kvetou opakovaně. 

Budu moc ráda, pokud Vám článek pomůže ujasnit si své priority a přání ohledně růží, které plánujete do zahrady a třeba se i lépe vyznat v některých pojmech uváděných u popisu odrůd.

Mějte se krásně, Jitka.

Historická růže Chloris
Historická růže Chloris patří k téměř beztrnným růžím.
Růže Petite de Terre Franche
Růže 'Petite de Terre Franche' nakvétá opakovaně v průběhu celého léta.
Historická růže Celestial
Historická růže Celestial je velmi zdravá a krásně, sytě voní. Do kytic se ale nehodí, při manipulaci se okvětní plátky snadno vysypou.
Růže stolistá Cottage Maid
Růže stolistá 'Cottage Maid' je velmi trnitá.
Anglická růže Gentle Hermione
Anglická růže Gentle Hermione má květy odolné dešti.
Růže 'Praha 89' ve váze
Květy růže' Praha 89 'jsou ve váze trvanlivé.
Růže 'Tuscany' má nádhernou sametovou barvu, do kytic se ale nehodí- snadno se při manipulaci vysype.