Dvouletky jsou rostliny, které mají svůj život rozložený do dvou let. V prvním roce výsevu zakoření, rostou, ale až v druhém roce dorostou do plné síly, vykvetou a vytvoří semena. Tím většina dvouletek končí a je nutné je vyset znovu. Jsou i dvouletky, které přežívají do dalších let, není to ale pravidlo a ne vždy tak bohatě kvetou, jako právě v tom druhém roce.
Pro svůj vývoj si většina dvouletek potřebuje projít (mezi prvním a druhým rokem) obdobím vegetačního klidu, zimou. Některé z nich, podobně jako některé trvalky, se na zimu tzv. „zatahují“. To znamená, že jejich listy seschnou- opadnou, takže se může zdát, že v daném místě nic neroste. Asi nespočítám, kolikrát jsem na jaře vyryla nějakou květinu, dřív než začala rašit, protože jsem zapomněla, že ji tam mám vysazenou. Pro ten případ se vyplatí dát si k ní na podzim kolík.
Která dvouletka se snadno pěstuje? A je skvělá do kytic? Můj tip: hvozdík bradatý.
Hvozdík bradatý (Dianthus barbatus) je tradiční květina venkovských zahrádek. Začíná kvést v červnu (v druhém roce od výsevu) a kvete průběžně až do konce prázdnin. Květy hvozdíku jsou ve váze velmi trvanlivé, skvěle se s nimi váže a úžasně voní.
Klíčí velmi dobře. Vysévám ho cca od dubna (doma do květináče na parapetu) a vždy se mi daří vypěstovat spoustu sazeniček. Ty později, koncem května, vysazuji po malých trsech ven, rovnou do připraveného záhonu, už na určené místo. Hvozdík je možné vysévat i později, až do konce července. Kvete další rok.
Různé barvy hvozdíku, který se hodí i do kytic. Krásně voní, hezky se s ním váže a jeho květy jsou trvanlivé.
Zajímá Vás, co jsou letničky? O letničkách najdete více zde: Dva tipy na letničky pro začátečníky