Víte, že lnu je více druhů?
V zahradách se často pěstuje len vytrvalý (Linum perenne) nebo len velkokvětý (Linum grandiflorum). V přírodě se ale můžeme setkat i s druhy lnu, které jsou chráněné a patří k ohroženým druhům. K nim patří například len chlupatý (Linum hirsutum) nebo len žlutý (Linum flavum).
Jak si v zahradě vypěstovat len?
Len setý (Linum usitatissimum) je jednoletý.
Jeho pěstování je nenáročné, má rád běžnou, spíše propustnou zahradní půdu a slunce. Pro semínka lnu setého nemusíme do speciálních e-shopů, jsou snadno k sehnání v potravinách nebo v obchodech se zdravou výživou (stejně jako semínka hořčice seté/bílé).
Tento rok jsem len vysela poprvé. Byla jsem zvědavá, jak se mu bude dařit, protože naše půda je sice úrodná, ale jílovitá.
Len není potřeba předpěstovávat, v dubnu jsem tedy semínka vysela přímo do předem připraveného záhonu (zrytého, odpleveleného a uhrabaného) a spolu s ním i trochu hořčice. Směs semínek jsem opatrně, pomocí hrabiček, zapravila do půdy.
Z celé směsi vzešel záhon plný krásného lnu s malou špetkou hořčice.
V teplých týdnech jsem ho občas zalila a v červnu vykvetl modrými drobnými kvítky, které jsem příležitostně přidala do kytic. Květy jsou nenápadné a zavírají se, ale byla radost se stonky lnu pracovat. Hezky se s ním vázalo a často mi len pomohl, když jsem potřebovala přidat do kytice něco, co by ji zjemnilo.
Jak použít len setý do kytic?
Len setý jsem vyzkoušela do kytic v květu, ale mnohem více, když zrály jeho půvabné zelené tobolky. Jestli Vás kytice se lnem zajímají, najdete je na blogu tady nebo tady.
Kytice nevážu na prodej, ale baví mě tvořit a když je příležitost, ráda udělám radost kyticí ze zahrady rodině, přátelům nebo známým. Na lnu je úžasné, jak dobře se mu s minimální péčí dařilo a jak bohatou úrodu mi během celého léta poskytoval, příležitostně přidaný do kytice místo zeleně nebo jako jemný doprovod k růžím.
A nakonec mi zbylo hodně lnu i na usušení.
Sklizeň lnu k sušení
V červenci jsem většinu úrody lnu sklidila a svázala do svazků k usušení.
Svazky jsem zavěsila na suchém, stinném místě, kde postupně sesychaly.
Po usušení (to může trvat týdny), je lepší len zabalit do papíru a uložit ho do uzavíratelné krabice, která zabrání jeho polámání nebo vyšisování barvy před dalším použitím.
Mějte se hezky, Jitka.