Jak si namnožit šantu kočičí?

Šanta kočičí je nenáročná, půvabná trvalka s drobnými modrými květy. Její vůni milují i kočky a rády si do ní lehají. Je krásná v kyticích. Hodí se i jako podrost pod keře růží. Má ráda slunce a dobře snáší sucho. Můžeme ji množit ze semen nebo řízkováním.

Řízkování šanty

Na řízky je potřeba nastříhat si stonky dlouhé asi 7 cm, tak, aby měly jedny spodní listy, které se odstraní a jedny vrchní listy, které na řízku ponecháme.

Řízky dobře koření ze stonků, které jsou vyzrálé- mají před květem nebo kvetou. Květy doporučuji odstranit, aby se rostlina nevysilovala tvorbou květů a dávala energii spíše do kořenů.

Řízky můžeme zasadit do květináče nebo přímo do země a to tak, že je zasadíme až po horní listy a zalijeme.
Pokud sázíme řízky do květináče, zemina v květináči by neměla nikdy úplně vyschnout, ale ani jí nesvědčí dlouhodobé přelévání. Zdá se mi, že lépe koření v běžné zahradní půdě, spíše než v zahradnickém substrátu s rašelinou. 

Nejvíce se mi osvědčilo sázení řízků přímo do záhonu, ideálně na jaře nebo na podzim, ale určitě můžete šantu řízkovat i v průběhu léta. V létě je hodnější umístit řízky do polostínu a až poté, co zakoření, je přesadit na určené místo. V záhoně se šanta lépe vyrovnávala s podmínkami, třeba když jsem ji zapomněla několik dní zalít.

Řízky, které jsem sázela přímo do půdy mnohem rychleji zakořenily, byly bohatší a rychleji rostly.