Jaká je Vaše oblíbená květina?

Jaká je Vaše oblíbená květina?

Možná ji máte spojenou s nějakou vzpomínkou? 

Třeba s prázdninami, s létem, kdy jste vyrůstali na vesnici nebo jezdili za babičkou?
Ze svého dětství si pamatuji louky kolem našeho domu a snad všechny květiny, co tam rostly: žluté pampelišky, zajímavé květy orlíčku, voňavé kopretiny, pupavy a hlavně zářivé hvozdíky kropenaté, i když jsem dlouho netušila, jak se jmenují.

Živou vzpomínku mám také na ostružiník, kdy jsem v zápalu hry skočila do příkopu a pak musela jet na šití :-). Pamatuji si i na babiččinu zahrádku v sousední vesnici, kde jsem obdivovala velký keř, voňavý pustoryl, který kvetl na jaře před její chalupou. 

Květiny a jejich vůně nás umí propojit se vzpomínkami a pocity. Můžou nás vést k hlubšímu pochopení sebe sama.

Pustoryl už mám dlouho i ve své zahradě a vždy, když na jaře kvete a cítím tu nádhernou vůni, tak vnímám, jak moc nás květiny a jejich vůně umí propojit se vzpomínkami a pocity. Můžou nás vést i k hlubšímu pochopení, proč máme některé vůně nebo barvy rádi, dovést nás blíž sami k sobě.
S pomocí květin můžeme rozvíjet svou kreativitu a cítit větší spojení s přírodou, s jejími rytmy a s tím, co přináší jaro, léto nebo podzim. 

Květinová dekorace na stůl.

Přemýšlíte, jak rozzářit a zútulnit svůj domov s podzimem?

Nemusíte být floristé, abyste si vytvořili krásnou dekoraci do bytu. Záleží jen na Vás a Vaší kreativitě a tak Vám přeji, ať se uvolníte a najdete své flow, ve kterém nejsou žádná očekávání, jak by to mělo vypadat a prostě se bavte a užijte si celý proces aranžování!

Nemusíte být floristé, abyste si vytvořili krásnou dekoraci do bytu.

Na tuto dekoraci potřebujeme dvě aranžovací misky. Jedna by měla být o něco větší, než druhá. Vložíme je do sebe a nalijeme do každé z nich asi do poloviny studenou vodu. 

Menší misku jsem zatížila kameny, aby ve vodě neplavala, ale kámen může být zároveň i hezký prvek, který můžeme nechat viditelný a přidat kamenů i více.

Postupně můžeme vkládat květiny a listy podle své fantazie.

Postupně můžeme do obou misek vkládat barevné podzimní listí, květiny, větvičky s šípky….podle své fantazie.  Úzký prostor mezi miskami zajistí, aby květiny v aranžmá lépe držely a nevypadávaly. Listy dávám řapíky do vody, vydrží déle svěží a nesesychají příliš rychle. 

Na jídelní stůl buďte prosím opatrní s výběrem rostlin (např. brslen evropský má atraktivní růžové plody, ale je jedovatý).

Nejdříve jsem do misek upravila zeleň a na závěr jsem přidala růže. 

Na květinovou dekoraci jsem použila květiny ze zahrady: růži Sirius a nevadlec ohnivý.

A květinová dekorace je hotová!
Použila jsem v ní jen rostliny ze zahrady: listy révy vinné, červené listy přísavníku pětilistého (Parthenocissus quinquefolia), bílou růži Sirius a nevadlec ohnivý (Celosia plumosa).

Krásný podzim, Jitka.