Dušičky- vyrobte si snadno přírodní výzdobu

Dušičky jsou svátkem, kdy vzpomínáme na přátele a rodinu, kteří už tu nejsou s námi.
Čas, kdy na uctění jejich památky přinášíme květiny a výzdobu na hrob a zapalujeme se vzpomínkou svíčku.

Možná nyní hledáte inspiraci na výzdobu, která je čistě přírodní a kterou byste si mohli vyrobit sami? 

Na výrobu této přírodní dekorace potřebujeme keramický květináč s hlínou, chvojí, šišky a šípky a případně i sušené květiny, pokud máme, např. štětku lesní nebo můžete použít jiné sušené květiny, které dobře odolávají dešti – např. statici tatariku.
Na vyvázání šišek nebo šípků do svazků budeme ještě potřebovat jutový provázek, špejle a nůžky na ustřihnutí provázku.

Nejdříve si do květináče s hlínou zapícháme chvojí.
Nevyšší větvičky dáme dozadu a další se postraně postupně snižují až dopředu, kde jsou nejkratší. Na fotografii jsem směr zapichování a délka větviček naznačená bílými šipkami.
Větvičky zapichujeme svrchní (výraznější) stranou nahoru

Potom si vyplníme chvojím střed. Já jsem použila smrk od souseda, ale jestli nemáte chvojí, můžete použít k tvoření větvičky z ostříhaných okrasných keřů, jako je túje nebo cypřišek. Výrazným doplňkem nebo náhradou chvojí může být i mahónie cesmínolistá, která je do dušičkových vazeb oblíbená pro své dekorativní listy.

K dozdobení můžeme použít šípky na větvičce tak, jak rostly na keři nebo si je můžeme vyvázat do svazků cca po pěti šípkách. Získáme tím mnohem výraznější, barevnější doplněk.  
Svazek šípků spolu s kouskem zelené větvičky přivážeme pevně jutovým provázkem ke špejli.  Zelenou větvičku přidáme, aby špejle nebyla v dekoraci vidět.

Šisky si také připevníme ke špejli.
Nejdříve pevně ovineme provázek kolem špejle a uděláme jednoduchý uzel.
Pak přiložíme šišku a ovineme ji ve spodní části kolem dokola a zpět na špejli, kde uděláme pevný uzel.

K vyvazování šišek se ve floristice používá drátek, ale jutový provázek má velkou výhodu pro přírodu: je snadno a plně rozložitelný a díky jeho použití můžeme vyhodit celou dekoraci na kompost (kromě květináče- ten lze znovu použít), aniž bychom ji museli nějak složitě rozebírat. 

Dekorace je doplněná šípky a šiškami na špejli a štětkou lesní.