Letní růžová limonáda

Hezký den,

první letošní limonádu, s okvětními plátky růží, jsem s Vámi sdílela v předchozím příspěvku.  Byla výborná, aromatická a kromě růží a květů černého bezu v ní byl také tymián. Ale chuť růží v ní nevynikla a tak jsem se pustila do přípravy limonády znovu- tentokrát čistě z růží. A jak se povedla? Byla lahodná, s krásnou, přirozeně růžovou barvou a jemnou chutí. 

Růžová limonáda
Domácí růžová kvašená (jemně perlivá) limonáda z chemicky neošetřených růží
Okvětní lístky růží na růžovou limonádu
Budeme potřebovat okvětní plátky růží. Ráda používám růži stolistou "Cottage Maid" nebo jiné plnokvěté, ale především voňavé růže.
Připravila jsem si:
  • asi 3- 4 litry převařené, vychladlé vody
  • cukr podle chuti tak, aby limonáda chutnala dobře už na začátku, kdy se smíchá voda, cukr a citrónová šťáva. Limonáda může být o trochu sladší, protože vlivem kvašení se její sladkost sníží.
  • šťávu ze 4- 5 citrónů (podle velikosti)
  • čerstvé droždí o velikosti hrášku
  • 3-4 hrsti omytých okvětních plátků chemicky neošetřených růží.
    U okvětních plátků se doporučuje sbírat jen část, která není spojená s květem, protože ta spodní část bývá trochu hořká. Před přípravou okvětní plátky namočím na chvíli do mísy s vodou, aby vylezli případní broučci:-).

Vybírala jsem květy voňavých, keřových, plnokvětých růží, mezi nimi i tmavě fialovou růži „Cardinal de Richelieu“, díky které měla limonáda tak výraznou barvu. Po smíchání všech přísad jsem ji ochutnala, doladila její chuť a nechala stát v kuchyni, částečně přikrytou pokličkou, aby k ní mohl vzduch. Droždí stačí dát opravdu jen velikost hrášku a kdybych ho dala více, chuť droždí by tam byla znát. Limonáda připravená ráno bývá většinou už večer nebo nejpozději druhý den hotová. Dalším postupem času se mění její chuť a vlivem kvašení se může měnit na víno (nebo něco podobného:-).

Do limonády se hodí jen chemicky neošetřené růže.
Růže do růžové limonády
Růžovou barvu limonády podpoří tmavší, vínové růže.
Růžová limonáda
Limonáda připravená ráno bývá většinou už večer nebo nejpozději druhý den hotová.
Květinová dekorace na stůl.

Z květů růží, které jsem do limonády nedala, jsem vytvořila jednoduchou dekoraci na stůl- vložila jsem je do misky s vodou. Často si tak zdobím stůl, když nějakou růži při vázání kytic zlomím nebo má do vázy příliš krátký stonek. Hezky vypadá i jeden květ ve sklence s vodou.

Přeji krásné letní dny! Jitka