
Šanta kočičí (Nepeta cataria)
Přemýšlíte, které trvalky si vysadit do zahrady, aby jejich údržba nebyla náročná?
Šanta (a nemusí to být jen kočičí, protože šant je více druhů) má mnoho předností. Skvělé je, že dobře snáší sucho a v běžné zahradní půdě si šanta obvykle vystačí bez zálivky a hnojení. Má ráda slunečné stanoviště až polostín. Kvete drobnými, levandulově modrými květy, které lákají do zahrady včely, motýly a její vůni milují také kočky.

Svým přirozeným, jemným vzhledem je ideální trvalkou do venkovských a přírodních zahrádek. Často se šanta vysazuje na okraje záhonů, podél plotů nebo cest.
Milovníci růží v zahradě ji oceňují jako podrost pod vysoké keře růží, protože některé vyšší odrůdy keřových nebo pnoucích růží bývají ve spodní části holé a šanta může pomoci s vyplněním místa pod keřem.

Můj tip: šanta zkřížená, odrůda 'Six Hills Giant'
Plánujete výsadbu šanty?
Šanty mají rozevlátý, poléhavý vzhled a v záhoně se postupně trochu rozrůstají, je lepší s tím počítat již při výsadbě a vysadit ji s určitým odstupem od cesty nebo pěšiny.
V zahradě mám oblíbenou bujně rostoucí a vyšší odrůdu šanty zkřížené ‚Six Hills Giant‘. Vysazená v blízkosti růžového keře působí velmi půvabně. Má také poléhavý vzhled, ale její stonky jsou až metr dlouhé. Ráda ji přidávám také do kytic.

Jestli Vás vázání kytic z bylinek a květin ze zahrady zajímá, můžete si stáhnout ebook Bylinky do kytic, kde najdete tipy na bylinky do kytic, užitečné rady k jejich sklizni nebo inspirativní fotogalerii kytic z naší venkovské zahrady.

Jak si šantu vypěstovat?
Šantu si můžete vypěstovat ze semen nebo pokud ji už v zahradě máte, můžete oddělit část trsu rýčem a tuto část přesadit na nové místo. Další způsob, jak si snadno namnožit šantu, je řízkování. Zajímá Vás, jak na řízkování šanty? Mrkněte sem.


Kdy a jak stříhat šantu?
V létě, po prvním odkvětu, se doporučuje odkvetlé stonky šanty ostříhat. Střih ji povzbudí v bohatším nakvétání a vitálnějším růstu.
Před zimou se ale střih nedoporučuje. Nadzemní část šanty kočičí sice přes zimu zasychá, ale zároveň chrání rostlinu před mrazem. Většinou se u trvalek, jejichž nadzemní část během zimy seschne, odstraňují uschlé natě až na jaře, v době, kdy už nebývají silné mrazy. Nejčastěji v březnu.
Krásné jaro! Jitka
Ebook Bylinky do kytic
Ebook Věnečky pro zemi- vážeme plně kompostovatelné věnce
Čím nahradit aranžovací hmotu?
Pět tipů na letničky do kytic
Návod na výrobu bylinkové jíchy
Rychlení jiřinek
Jak si vybrat růže do zahrady?
Tip na anglickou růži pro začátečníky
Pnoucí růže ‚Guirlande D´Amour‘
Růže stolistá ‚Cottage Maid‘
Len setý